tarihinde yayınlandı

İnternet unutabilecek mi ?

İnternet'in unutabilmesi için düzenleme çalışmaları yapılacak mı ?

Hürriyet gazetesi yazarı ABDULKADİR SELVİ’nin yazdığı köşe yazısında getirilmesi planlanan muhtemel internet düzenlemeleri ile ilgili küçük detaylar paylaştı. SELVİ yazısında ;

“Sosyal medyada yaşanan en önemli sorunlardan birine yeni düzenlemede çözüm getiriliyor. Kişilerin şeref ve itibarının korunması için “unutulma hakkı” getiriliyor.

Geçmişte olumsuz bir konudan dolayı haber olan kişi, daha sonra yeni bir hayat kuruyor. Ancak bu internet ortamında yıllarca kalıyor. Daha çocukları, yakınları ya husumeti olan bir kişi o isimle internete girdiğinde haber karşılarına çıkıyor. Bunun kaldırılması için kimi zaman mahkeme kararları dahi yetersiz kalıyor. Daha sonra aklanan ya da farklı bir hayat kuran insanların mağduriyeti ise sürüyor. Yeni düzenlemede bunun hukuki çerçevesi çizilerek arama motorlarından silinmesi sağlanacak. “

şeklinde paylaştı. İnternet asla unutmaz, sözünün İnternet’de unutabilir olarak değişip değişmeyeceğini gelecek dönemlerde hep beraber göreceğiz. Fakat şahsi görüşümüzü sorarsanız bunun pek de mümkün olmayacağını düşünüyoruz.

İlgili haberlere veya yazılara erişim bir şekilde kısıtlansa da  insiyatif her zaman yayıncı sitede olacaktır. özellikle yurt dışı host edilen sitelerde bu durum sadece erişimin kısıtlanması ile mümkün olacaktır. Bu durumun da yeni bir tartışmayı gündeme taşıyacağı aşikar !..