tarihinde yayınlandı

İnstagram Üzerinden Satış

instagramSHOP nedir ?

İnstagram Shop veya yaygın adı ile instashop nedir ? ne değildir ? nasıl yapılır ? Tüm bu sorularınıza cevap verebilmek adına mini bir yazı dizisi hazırlama kararı aldık. İşte ilk bilgiler.

instagram üzerinden satış yapmak ?

Bir çok işletme hali hazırda instagram üzerinden ürünlerinin tanıtımını yaparak satış gerçekleştirmekte zaten, Bu satışlarda satış genellikle whatsapp veya havale yöntemi ile sonuçlanmakta. Bazı hesaplar ise web sitelerine doğrudan yönlendirme yapmak istemekte olsalar da instagram link etkileşimine izin vermediği için bunu sağlayamamaktalar.

İyi niyet ile müşterilerine yaklaşan işletmeler olduğu gibi bazen kötü niyetli satıcılar da bu mecraları kötü amaçları doğrultusunda kullanmakta olduğu için müşterilerin sosyal medya üzerinden satın alıma eski güveni ne yazık ki azalmaya başlamıştı.

instagramSHOP

Tüm bu karmaşanın içerisinde instagram cephesinden inanılmaz bir duyuru geldi. Artık instagram üzerinden ticaret, instagram güvencesi ile yapılabilecekti. Yapılabilecekdi ama bunun elbette bazı kural ve şartları olacaktı. Öncelikle bu hizmeti instagram A.B.D. de yayınladı ve yelpazesini yavaş yavaş bütün dünya’ya yaymaya başladı. Ülkemizde ise bu özelliği bazı ülkelere uyguladığı kısıtlı kabül, denetlenen hesap şartına bağlı tuttu.

Denetimli hesap nedir ?

Ülkemizde instagram üzerinden doğrudan satış için bazı e-ticaret firmaları web sitelerine eklenti (yama) uygulaması yaparak öyleymiş gibi gösterseler de instagram üzerinde bu durum tamamen geçersiz olmakta ve istashop özelliği aktif olmadığı belli olmaktdır. Denetim altına alınmış hesap, instagram kural ve şartlarını uygulayan, web sitesi, ödeme alt yapı sistemi ve instagram arasında güvenli bağı kurmakla mükellef olan kurum veya ajanslar vasıtası ile mümkün olmaktadır.